Best Nuwave Perfect Green 12 Inch Skillet Deals
GreenPan Rio Healthy Ceramic Nonstick 12" Frying Pan Skillet, PFAS-Free, Dishwasher Safe, Black
Key Features
- ✅ GreenPan’s Thermolon healthy ceramic nonstick coating is free of PFAS, PFOA, lead, and cadmium, so it will never release toxic fumes, even if it’s accidentally overheated
- ✅ Tough, diamond-reinforced nonstick coating is incredibly durable
- ✅ Heavy-gauge construction provides excellent heat conduction
- ✅ Oven safe up to 350°F
- ✅ Dishwasher safe for easy cleanup, Given diameter is outer diameter
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC002635-001 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet |
| Color: | Black |
| Dimensions: | 8 X 12 X 2 inches |
GreenPan Lima Hard Anodized 12" Frying Pan Skillet with Lid, Ceramic Nonstick, PFAS-Free Nontoxic Pots and Pans, Oven & Broiler Safe, Stainless Steel Handle, Cookware for Eggs & Omelet, Gray
Key Features
- ✅ HEALTHY CERAMIC NONSTICK: GreenPan's Thermolon coating ensures toxin-free cooking, free of PFAS, PFOA, lead, and cadmium.
- ✅ SAFE COOKING GUARANTEE: Never releases toxic fumes, even if accidentally overheated, for worry-free meal preparation.
- ✅ DURABLE HARD ANODIZED BODY: Scratch-resistant construction designed for long-lasting daily use and superior performance.
- ✅ HIGH-TEMPERATURE TOLERANCE: Oven and broiler safe up to 600°F for versatile cooking methods and recipes.
- ✅ ERGONOMIC HANDLE DESIGN: Riveted stainless steel handle with contoured shape for comfortable and secure grip.
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CW0004157 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 18 X 12 X 3 inches |
GreenPan Rio Healthy Ceramic Nonstick 12" Frying Pan Skillet, PFAS-Free, Dishwasher Safe, Turquoise
Key Features
- ✅ GreenPan’s Thermolon healthy ceramic nonstick coating is free of PFAS, PFOA, lead, and cadmium, so it will never release toxic fumes, even if it’s accidentally overheated
- ✅ Tough, diamond-reinforced nonstick coating is incredibly durable
- ✅ Heavy-gauge construction provides excellent heat conduction
- ✅ Oven safe up to 350°F
- ✅ Dishwasher safe for easy cleanup, Given diameter is outer diameter
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC002479-001 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet |
| Color: | Turquoise |
| Dimensions: | 19.41 X 12.2 X 3.58 Inches |
| Warranty: | Limited warranty |
GreenPan x Bobby Flay 12" Nonstick Frying Pan Skillet, PFAS-Free Diamond Ceramic, Induction Suitable, Stay-Cool Silicone Handle, Easy Clean Dishwasher & Oven Safe, Egg & Omelet Pan, Graphite
Key Features
- ✅ BOBBY FLAY x GREENPAN: Legendary chef Bobby Flay partnered with GreenPan to create innovative cookware that brings pro cooking to any home
- ✅ REINFORCED WITH DIAMONDS: This collection features GreenPan’s diamond-infused ceramic nonstick for incredible release, remarkable durability, and professional performance
- ✅ TOXIN-FREE: GreenPan's signature healthy ceramic nonstick is free of PFAS for worry-free cooking
- ✅ STAY-COOL CHEF HANDLE: Inspired by restaurant kitchens, this pan has a long chef handle with a stay-cool silicone grip that gives you total control and amazing comfort
- ✅ QUICK-HEATING BODY: Quick-heating body lets you better control your heat so you can dial in the right temp for your meal
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC009896-001 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet |
| Color: | Graphite |
| Dimensions: | 18 X 12 X 2.5 inches |
GreenPan Healthy Ceramic Nonstick 12" Everyday Frying Pan with 2 Handles and Lid, PFAS-Free, Multi Clad, Induction, Dishwasher Safe, Oven Safe, Black
Key Features
- ✅ GREENPAN CRAFT: Made for effortless cooking, this collection combines diamond-reinforced PFAS-free nonstick, hard anodized durability, even heating on all stovetops, and an easy, dishwasher safe cleanup.
- ✅ REINFORCED WITH DIAMONDS: GreenPan's original diamond-infused nonstick offers remarkable durability, balanced heating, and effortless cleanup.
- ✅ TOXIN-FREE: GreenPan's Thermolon ceramic nonstick coating is free of PFAS for healthier cooking.
- ✅ ULTRA-TOUGH ARMORED BODY: The hard anodized construction makes this pan extra scratch-resistant, metal utensil safe, and perfect for everyday use.
- ✅ BUILT FOR OVEN COOKING: Oven and broiler safe up to 600°F (lid up to 425˚F)
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC006565-001 |
| Size: | 12" Everyday Pan with Lid |
| Color: | Black |
| Dimensions: | 10 X 10 X 10 inches |
GreenPan Swift Cookware 12" Frying Pan Skillet with Glass Lid, Healthy Ceramic Nonstick Coating, Heavy-Gauge Aluminum, Gold-Tone Stainless Steel Handle, PFAS-Free, Dishwasher & Oven Safe, Black
Key Features
- ✅ GreenPan’s Thermolon ceramic nonstick coating lasts longer, performs better, and is free of PFAS, PFOA, lead, and cadmium
- ✅ Reinforced with diamonds for unmatched durability and everyday use
- ✅ Heavy-gauge aluminum body delivers faster, more even results morning to night
- ✅ The gold-tone handle gives you secure grip and add an eye catching flair to any kitchen
- ✅ Handy pouring rims allow for mess-free transfers
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC006844-001 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet with Lid |
| Color: | Black |
| Dimensions: | 16 X 12 X 3 inches |
Nuwave Pro-Smart 12” & 8” SS Fry Pan Set, Healthy Duralon Blue Non-Stick Ceramic Coating, Heavy-Duty Tri-Ply Construction, Ergonomic Stay-Cool Handles, Induction-Ready & Works on All Cooktops
Key Features
- ✅ TIMELESS DESIGN – Pro-Smart Stainless-Steel Cookware is a work-of-art. The professional grade design is timeless and beautiful. It is meticulously constructed with 18/10 stainless steel to perform well under any situation at any skill level.
- ✅ HEAVY-DUTY - 3.1 mm thick tri-ply warp-free construction with thick aluminum core delivers fast, even heat distribution, and superior heat retention at any temperature. The handles are stainless steel making it oven safe.
- ✅ HEALTHY DURALON BLUE COATING – The eco-friendly, ultra-non-stick Gen10 Duralon Blue is all-natural ceramic coating free of harmful chemicals like PTFE, PFOA, lead, and cadmium. It also does not emit toxic gases at higher temperatures.
- ✅ GENERATION 10 (G10) CERAMIC – For more than a decade, we have continuously perfected our Duralon Ceramic Coating. G10 Duralon Blue is exceptional in every category. It heats fast and evenly; releases food effortlessly; and is extraordinarily durable.
- ✅ ERGONOMIC STAY-COOL SS HANDLES – One of the most important parts of any cookware is the handle. The handles are stainless steel, ergonomic, anti-fatigue, lightweight yet sturdy, and with heat diffuser built in to keep the grip cooler.
Product Details
| Brand: | Nuwave |
|---|---|
| Model: | 31612 |
| Size: | 12inch & 8inch |
| Color: | Duralon Blue Coating with SS |
| Dimensions: | 21.87 X 12 X 2.43 Inches |
GreenPan Swift Healthy Ceramic Nonstick, 12" Frying Pan Skillet with Lid, Stainless Steel Handle, PFAS-Free, Dishwasher Safe, Oven Safe, Black
Key Features
- ✅ REINFORCED WITH DIAMONDS: Metal utensil safe, GreenPan's original diamond-infused nonstick coating offers remarkable durability, balanced heating, and effortless cleanup.
- ✅ TOXIN-FREE: GreenPan's Thermolon healthy ceramic nonstick coating is free of PFAS, PFOA, lead, and cadmium.
- ✅ TOUGH ALUMINUM BODIES: The heavy-duty aluminum construction offers extreme strength with quick and even heating every single time.
- ✅ BUILT FOR OVEN COOKING: Oven and broiler safe up to 600°F and suitable for all stovetops, except induction.
- ✅ ERGONOMIC HANDLES: This set’s riveted stainless steel handles offer a sturdy; comfortable grip
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC005224-001 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet with Lid |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 8 X 12 X 3 Inches |
GreenPan Dover Healthy Ceramic Nonstick, 12" Frying Pan Skillet, PFAS-Free, Dishwasher Safe, Comfort Grip Handle, Grey
Key Features
- ✅ REINFORCED WITH DIAMONDS: GreenPan's original diamond-infused nonstick coating offers remarkable durability, balanced heating, and effortless cleanup.
- ✅ TOXIN-FREE: GreenPan's Thermolon healthy ceramic nonstick coating is free of PFAS, PFOA, lead, and cadmium.
- ✅ QUICK-HEATING ALUMINUM: The heavy-duty aluminum construction offers extreme strength with quick and even heating every single time.
- ✅ ERGONOMIC HANDLES: An eye-catching stay-cool handle offers a comfortable grip
- ✅ VERSATILE COOKING: Oven safe up to 350°F and safe for all stovetops, except induction.
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC004523-001 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet without Spatula |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 16 X 12 X 2 Inches |
GreenPan Chatham Hard Anodized Healthy Ceramic Nonstick, 12" Frying Pan Skillet, PFAS-Free, Dishwasher Safe, Oven Safe, Gray
Key Features
- ✅ GreenPan’s Thermolon healthy ceramic nonstick coating is free of PFAS, PFOA, lead, and cadmium, so it will never release toxic fumes, even if it’s accidentally overheated
- ✅ Metal utensil safe, this collection's diamond-reinforced coating is incredibly durable
- ✅ Tough Hard Anodized Body is scratch-resistant and designed to stand up to daily demands
- ✅ Oven and broiler safe up to 600°F
- ✅ Dishwasher safe for easy cleanup
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC000122-001 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 3.46 X 12.2 X 19.88 inches |











