Best Farberware Nonstick Bakeware 9 Inch X Deals
Farberware Nonstick Bakeware 9-Inch x 5-Inch Loaf Pan, Gray
Key Features
- ✅ DURABLE CONSTRUCTION: This heavy-gauge steel loaf pan resists warping and heats evenly to brown beautifully while providing years of baking enjoyment
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ GRAB A HOLD: Wide rim handles provide plenty of grip when removing nonstick baking pan from oven
- ✅ EASY CLEANING: Bakeware is dishwasher safe for easy cleanup, hand wash recommended for best performance
- ✅ TAKES THE HEAT: Nonstick loaf pan is oven safe to 450 degrees F
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52105 |
| Size: | 9" x 5" (1 Piece) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 5 X 9 X 2.7 inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware 9-Inch Square Cake Pan, Gray
Key Features
- ✅ FARBERWARE STRONG: The 9-Inch square cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ ENHANCED NONSTICK: The square cake pan features nonstick inside and out to deliver great food release with quick cleanup
- ✅ BRING ON THE HEAT: Oven safe to 450 degrees Fahrenheit, great for roasting and baking needs
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52104 |
| Size: | 9" |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 11.5 X 9.75 X 1.5 inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan / Nonstick Cake Pan, Rectangle - 9 Inch x 13 Inch, Gray
Key Features
- ✅ NO WARP DURABILITY: This nonstick 9x13 cake pan features heavy-duty construction that resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ CRANK UP THE HEAT: Nonstick cake pan is oven safe to 450 degrees F, great for roasting and baking needs, making this one of the best all-around cake pans for baking in the kitchen
- ✅ EASY CLEANING: This baking dish is dishwasher safe for easy cleanup, hand wash recommended for best performance
- ✅ QUALITY ASSURANCE GUARANTEE: A quality 9 x 13 baking pan for the kitchen
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52102 |
| Size: | 9" x 13" (No Lid) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 9.8 X 15.6 X 2 Inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan With Lid / Nonstick Cake Pan With Lid, Rectangle - 9 Inch x 13 Inch, Gray
Key Features
- ✅ FARBERWARE STRONG: This cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ EASY RELEASE: Nonstick inside and out delivers great food release with quick cleanup;
- ✅ BRING ON THE HEAT: The nonstick cake pan is oven safe to 450 degrees Fahrenheit (pan only)
- ✅ GOODIES ON THE GO: The cake pan lid makes it easy to travel, and preserves appearance and freshness
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52181 |
| Size: | 9" x 13" (With Lid) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 16 X 3.5 X 10 Inches |
| Warranty: | Quality Assurance Guarantee |
Farberware Bakeware Meatloaf/Nonstick Baking Loaf Pan Set, Two 9-Inch x 5-Inch, Gray
Key Features
- ✅ Heavy duty steel rolled-rim bake ware construction provides years of long lasting, warp resistant baking performance
- ✅ Nonstick coating inside and out provides beautiful baking and browning with easy cleanup
- ✅ Oven safe to 450 degrees Fahrenheit
- ✅ Hand wash recommended
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 46405 |
| Size: | 9" x 5" (2 Piece) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 8.99999999082 X 2.99999999694 X 4.9999999949 inches |
| Warranty: | Quality assurance guarantee |
Glad Square Baking Pan Nonstick - Heavy Duty Metal Bakeware for Cakes and Brownies, 9 inches
Key Features
- ✅ HEAVY DUTY BAKING PAN – Our baking pan has a heavy gauge construction for long lasting durability and an attractive gold finish that can complement your kitchen or table décor.
- ✅ DURABLE NONSTICK SURFACE – Get the perfect cake or brownies out of every bake with ease! The coated nonstick surface makes for effortless removal and cleanup.
- ✅ OVEN SAFE TO 460ºF – Heat-safe even at high temperatures to help you create your delicious baked goods.
- ✅ PERFECT FOR EVERYDAY USE OR SPECIAL OCCASIONS – Bake brownies or apple crisps for your family, prepare your homemade egg frittatas or make your own cake as a holiday gift. This square pan will surely fit in any occasion.
- ✅ SPECS & DIMENSIONS – Square pan is made from carbon steel, has a 9x9-inch interior, and its exterior measures 9.5 x 9.5 x 2.5 inches. Hand wash only to preserve nonstick coating.
Product Details
| Brand: | Glad |
|---|---|
| Model: | Glad |
| Size: | Square |
| Color: | Gold |
| Dimensions: | 9.45 X 9.45 X 2 Inches |
| Warranty: | No |
Good Cook Everyday Bake & Roast Pan with Scratch-Resistant Metal-Utensil Safe Nonstick, 13 x 9-Inch, Gray
Key Features
- ✅ 13 X 9-INCH BAKE & ROAST PAN: Ensures a perfect bake every time for your favorite recipes, and it is the ideal size for a full box of cake, brownie, or other dessert mixes
- ✅ VERSATILE USES: Great for roasting chicken and vegetables as well as making lasagnas, casseroles, roasts, biscuits, and side dishes
- ✅ SCRATCH-RESISTANT NONSTICK COATING: Nonstick coating provides excellent release while also making clean up quick and easy
- ✅ METAL-SPATULA SAFE: Safe for use with metal utensils so you can bake and serve all on one pan
- ✅ MADE WITH DURABLE STEEL: Measures 13" x 9" x 2" and is made with heavy duty gauge steel to resist warping and offer high quality baking for years to come
Product Details
| Brand: | GoodCook |
|---|---|
| Model: | 04010 |
| Size: | 13" x 9" (1-Piece) |
| Color: | Silver |
| Dimensions: | 13 X 9 X 2 inches |
| Warranty: | Warranty |
GoodCook Set of 2 Nonstick Steel 13" x 9" Cake Baking Pans with Covers, Gray
Key Features
- ✅ SET OF 2 CAKE BAKING PANS: Ensure the perfect bake every time for your favorite recipes such as cake, brownies, cornbread, and other desserts and are also great for baking biscuits and side dishes
- ✅ DISTRIBUTES HEAT EVENLY: Pans distribute heat evenly during the baking process to ensure a thorough bake for the best tasting results every time
- ✅ NONSTICK COATING: Scratch-resistant nonstick coating provides an excellent mess-free release and is metal spatula safe so you can serve your baked goods right out of the pans without worry
- ✅ HIGH-QUALITY CONSTRUCTION: Made from durable heavy-duty steel to resist warping, and they're dishwasher-safe for a quick and easy clean up after use
- ✅ INCLUDED LIDS: Cake pan set comes complete with 2 clear lids, allowing you to keep your baked goods covered so they stay fresher for longer until ready to be enjoyed
Product Details
| Brand: | GoodCook |
|---|---|
| Model: | 4076 |
| Size: | 13" x 9" (2-Piece Set) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 14.7 X 2 X 9.75 Inches |
USA Pan Bakeware Nonstick Square Cake Pan, 9 Inch, Aluminized Steel
Key Features
- ✅ Square bakeware cake pans feature unique design with corrugated surface; facilitates air circulation for a quick release and evenly baked baked-goods
- ✅ Cake Pan is made from commercial quality Aluminized steel; a mix of steel for strength and durability and aluminum for superior heat conductivity; oven safe to 450°F
- ✅ The straight-sided, square-edged cake pan design turns out tidy professional corners on your baked goods;proudly made in the USA from globally sourced materials
- ✅ Square baker pan is finished with USA Pan’s proprietary clear nonstick silicone coating which allows for superior baking, easy release and quick clean up
- ✅ USA Pan is a Bundy family company which has proudly manufactured high quality bakeware and provided jobs in the USA for over 60 years
Product Details
| Brand: | USA Pan |
|---|---|
| Model: | 1130BW |
| Size: | 9-Inch |
| Color: | Aluminized Steel |
| Dimensions: | 9 X 9 X 2.25 Inches |
| Warranty: | Warranty |
Calphalon Titan Steel Core PFA Free Nonstick 13 x 9 Inch Brownie Pan Baking Dish, Heavy Duty Reinforced Steel Bakeware for Even Heating, Oven Safe Cake and Brownie Pan for Baking
Key Features
- ✅ One nonstick brownie pan. Measures 13 x 9 inches.
- ✅ The Titan Collection from Calphalon delivers big flavors and bold textures through a collection of professional-grade steel bakeware.
- ✅ Built from professional grade steel to bake golden-brown crusts and soft centers, thanks to uniform heat distribution throughout the pan
- ✅ Nonstick interior ensures smooth food release for easier cleanup. Hand Wash Only
- ✅ Reinforced, rolled edges provide added strength and resist warping through frequent high-heat baking
Product Details
| Brand: | Calphalon |
|---|---|
| Model: | 150163.01 |
| Size: | 12" x 9" Brownie Pan |
| Color: | Titan Steel Core |
| Dimensions: | 0 X 0 X 0 inches |











