Best Farberware Nonstick Bakeware 9 Inch X Deals
Farberware Nonstick Bakeware 9-Inch Square Cake Pan, Gray
Key Features
- ✅ FARBERWARE STRONG: The 9-Inch square cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ ENHANCED NONSTICK: The square cake pan features nonstick inside and out to deliver great food release with quick cleanup
- ✅ BRING ON THE HEAT: Oven safe to 450 degrees Fahrenheit, great for roasting and baking needs
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52104 |
| Size: | 9" |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 11.5 X 9.75 X 1.5 inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan / Nonstick Cake Pan, Rectangle - 9 Inch x 13 Inch, Gray
Key Features
- ✅ NO WARP DURABILITY: The 9 x 13 nonstick cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ CRANK UP THE HEAT: Nonstick cake pan is oven safe to 450 degrees F, great for roasting and baking needs, making this one of the best all-around baking pans for the kitchen
- ✅ EASY CLEANING: Bakeware is dishwasher safe for easy cleanup, hand wash recommended for best performance
- ✅ QUALITY ASSURANCE GUARANTEE
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52102 |
| Size: | 9" x 13" |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 9.8 X 15.6 X 2 Inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan With Lid / Nonstick Cake Pan With Lid, Rectangle - 9 Inch x 13 Inch, Gray
Key Features
- ✅ FARBERWARE STRONG: This cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ EASY RELEASE: Nonstick inside and out delivers great food release with quick cleanup;
- ✅ BRING ON THE HEAT: The nonstick cake pan is oven safe to 450 degrees Fahrenheit (pan only)
- ✅ GOODIES ON THE GO: The cake pan lid makes it easy to travel, and preserves appearance and freshness
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52181 |
| Size: | 9" x 13" w/Lid |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 16 X 3.5 X 10 inches |
| Warranty: | Quality Assurance Guarantee |
Farberware Easy Solutions Nonstick Bakeware Square Cake/Cookie Pan, 9 Inch with Portion Marks - Blue
Key Features
- ✅ DOUBLE THE NONSTICK: The square cake pan from Farberware Easy Solutions features an enhanced, two-layer nonstick for excellent release and long-lasting nonstick durability.
- ✅ HEAVY-DUTY BAKEWARE: Farberware Easy Solutions bake pans are made with durable, heavy-duty steel construction to resist warping and facilitate faster, more even baking.
- ✅ A STEADY HOLD: Our extra-wide handles provide a comfortable, confident grip (even with oven mitts on!).
- ✅ SLICE IT UP: Our Easy Slice Guide markings on the pan rim make it a cinch to cut perfectly even portion sizes every time.
- ✅ SWEET & SAVORY: Farberware Easy Solutions baking pans are oven-safe up to 450°F to take on a wide range of roasting, baking, and one-pan recipes.
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 48789 |
| Size: | Cake Pan (9-Inch, Square) |
| Color: | Blue |
| Dimensions: | 11 X 1.5 X 10 Inches |
Farberware Nonstick Bakeware Meatloaf/Nonstick Baking Loaf Pan - 9 Inch x 5 Inch, Rose Gold
Key Features
- ✅ BUILT TO LAST BREAD PAN: This 9 inch x 5 inch loaf pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ HIGH QUALITY NONSTICK: The bread baking pan features nonstick inside and out to deliver great food release with quick cleanup
- ✅ VERSATILE BAKEWARE: Nonstick loaf pan is oven safe to 450 degrees Fahrenheit for a wide variety of bread baking and savory recipes
- ✅ FARBERWARE QUALITY: The nonstick baking pan and every other piece of Farberware Bakeware dependably uphold a distinguished tradition of reliability, value and performance
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 47773 |
| Size: | 9" x 5" Loaf Pan |
| Color: | Rose Gold |
| Dimensions: | 12 X 6 X 2.75 Inches |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan / Nonstick Cake Pan, Square - 9 Inch, Red
Key Features
- ✅ MADE TO LAST: This square cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ EASY RELEASE: The 9-inch square cake pan features nonstick inside and out to deliver great food release with quick cleanup
- ✅ BRING ON THE HEAT: This rose gold cake pan is oven safe to 450 degrees F
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 47771 |
| Size: | 9" Square |
| Color: | Rose Gold |
| Dimensions: | 11.75 X 9.75 X 1.75 Inches |
Farberware Baking Nonstick Cake Pan, Rectangle, 9 Inch x 13 Inch, Red Rose Gold
Key Features
- ✅ The 9-inch x 13-inch pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ The rectangular cake pan features nonstick inside and out to deliver great food release with quick cleanup
- ✅ Oven safe to 450 degrees F
- ✅ This nonstick cake pan and every other piece of Farberware(r) Bakeware dependably upholds a distinguished tradition of reliability, value and performance
- ✅ Quality Assurance
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 47770 |
| Size: | 9 Inch x 13 Inch |
| Color: | Red Rose Gold |
| Dimensions: | 15.75 X 10 X 2.25 Inches |
Farberware Easy Solutions Nonstick Bakeware Rectangular Cake Pan, 9 Inch x 13 Inch with Portion Marks - Blue
Key Features
- ✅ DOUBLE THE NONSTICK: The Farberware Easy Solutions rectangular cake and casserole pans feature an enhanced, two-layer nonstick for excellent release and long lasting nonstick durability.
- ✅ HEAVY-DUTY BAKEWARE: Farberware Easy Solutions bake pans are made with durable, heavy-duty steel construction to resist warping and facilitate faster, more even baking.
- ✅ A STEADY HOLD: Our extra-wide handles provide a comfortable, confident grip (even with oven mitts on!).
- ✅ SLICE IT UP: Our Easy Slice Guide markings on the pan rim make it a cinch to cut perfectly even portion sizes every time.
- ✅ SWEET & SAVORY: Farberware Easy Solutions baking pans are oven-safe up to 450°F to take on a wide range of roasting, baking, and one-pan recipes.
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 48792 |
| Size: | Cake Pan (9-Inch x 13-Inch) |
| Color: | Blue |
| Dimensions: | 15 X 1.95 X 10 Inches |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan/Nonstick Cake Pan,Rectangle - 9 Inch x 13 Inch,Gray,(Pack of 6)
Key Features
- ✅ The information below is per-pack only
- ✅ NO WARP DURABILITY: The 9 x 13 nonstick cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ CRANK UP THE HEAT: Nonstick cake pan is oven safe to 450 degrees F, great for roasting and baking needs, making this one of the best all-around baking pans for the kitchen
- ✅ EASY CLEANING: Bakeware is dishwasher safe for easy cleanup, hand wash recommended for best performance
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52102 |
| Size: | 9" x 13" (Pack of 6) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 9.8 X 15.6 X 2 inches |
Farberware GoldenBake Bakeware Nonstick Meatloaf/Loaf Pan Set, Insulated, Two 9-Inch x 5-Inch, Gray
Key Features
- ✅ DELICATE BROWNING: Farberware GOLDEN BAKE nonstick loaf pans feature air pocket insulation for better airflow and super-even heating - no more burnt bottoms
- ✅ DURABLE CONSTRUCTION: Insulated air baking loaf pans are crafted from heavy-gauge steel for long-lasting, warp-resistant performance
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ BAKING SET INCLUDES: Two 9-inch x 5-inch nonstick loaf pans
- ✅ HIGH HEAT PERFORMANCE: Air baking loaf pans are oven safe to 450 degrees F to roast and bake a wide variety of recipes
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 48433 |
| Size: | 2-Piece Loaf Pan Set |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 12.9 X 3.3 X 6.6 inches |











