Best Farberware Nonstick Bakeware 9 Inch X Deals
Farberware Nonstick Bakeware 9-Inch x 5-Inch Loaf Pan, Gray
Key Features
- ✅ DURABLE CONSTRUCTION: This heavy-gauge steel loaf pan resists warping and heats evenly to brown beautifully while providing years of baking enjoyment
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ GRAB A HOLD: Wide rim handles provide plenty of grip when removing nonstick baking pan from oven
- ✅ EASY CLEANING: Bakeware is dishwasher safe for easy cleanup, hand wash recommended for best performance
- ✅ TAKES THE HEAT: Nonstick loaf pan is oven safe to 450 degrees F
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52105 |
| Size: | 9" x 5" (1 Piece) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 5 X 9 X 2.7 inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware 9-Inch Square Cake Pan, Gray
Key Features
- ✅ FARBERWARE STRONG: The 9-Inch square cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ ENHANCED NONSTICK: The square cake pan features nonstick inside and out to deliver great food release with quick cleanup
- ✅ BRING ON THE HEAT: Oven safe to 450 degrees Fahrenheit, great for roasting and baking needs
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52104 |
| Size: | 9" |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 11.5 X 9.75 X 1.5 inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan / Nonstick Cake Pan, Rectangle - 9 Inch x 13 Inch, Gray
Key Features
- ✅ NO WARP DURABILITY: This nonstick 9x13 cake pan features heavy-duty construction that resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ CRANK UP THE HEAT: Nonstick cake pan is oven safe to 450 degrees F, great for roasting and baking needs, making this one of the best all-around cake pans for baking in the kitchen
- ✅ EASY CLEANING: This baking dish is dishwasher safe for easy cleanup, hand wash recommended for best performance
- ✅ QUALITY ASSURANCE GUARANTEE: A quality 9 x 13 baking pan for the kitchen
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52102 |
| Size: | 9" x 13" (No Lid) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 9.8 X 15.6 X 2 inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan With Lid / Nonstick Cake Pan With Lid, Rectangle - 9 Inch x 13 Inch, Gray
Key Features
- ✅ FARBERWARE STRONG: This baking pan's heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ BRING ON THE HEAT: The nonstick cake pan is oven safe to 450 degrees F, making it ideal for use as a roasting pan or lasagna pan
- ✅ GOODIES ON THE GO: The 13x9 baking pan with lid makes it easy to bring desserts and sides to parties, picnics, potlucks, and more (lid not intended for oven use)
- ✅ QUALITY ASSURANCE GUARANTEE: This 9x13 baking pan with lid offers high nonstick performance and even baking
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52181 |
| Size: | 9" x 13" (With Lid) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 16 X 3.5 X 10 inches |
| Warranty: | Quality Assurance Guarantee |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan / Nonstick Cake Pan, Round - 9 Inch, Gray, 1 Count (Pack of 1)
Key Features
- ✅ CRANK UP THE HEAT: Oven safe to 450 degrees Fahrenheit, great for roasting and baking needs
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52103 |
| Size: | 9" |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 11.4 X 9.6 X 1.6 inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware Bread Pan and Meat Loaf Pan Set, 2-Piece, Gray
Key Features
- ✅ THE PERFECT PAIR: Two 9x5-inch loaf pans built for versatility—bake sweet and savory side by side for the same meal, or double up on a favorite recipe and freeze one for later
- ✅ LONG LASTING NONSTICK: Heavy-duty steel rolled-rim bread loaf pan bakeware construction provides years of long-lasting, warp-resistant baking performance
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Durable, dependable, and exceptionally smooth nonstick for quick and easy food release and effortless cleanup
- ✅ OVEN SAFE: Nonstick loaf pans for baking bread are conveniently oven safe to 450 degrees F
- ✅ EASY CLEANING: These bread loaf pans are dishwasher safe for easy cleanup; hand wash recommended for best performance
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 46405 |
| Size: | 9" x 5" (2 Piece) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 9 X 3 X 5 inches |
| Warranty: | Quality assurance guarantee |
Farberware GoldenBake Bakeware Nonstick Meatloaf/Loaf Pan Set, Insulated, Two 9-Inch x 5-Inch, Gray
Key Features
- ✅ DELICATE BROWNING: Farberware GOLDEN BAKE nonstick loaf pans feature air pocket insulation for better airflow and super-even heating - no more burnt bottoms
- ✅ DURABLE CONSTRUCTION: Insulated air baking loaf pans are crafted from heavy-gauge steel for long-lasting, warp-resistant performance
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ BAKING SET INCLUDES: Two 9-inch x 5-inch nonstick loaf pans
- ✅ HIGH HEAT PERFORMANCE: Air baking loaf pans are oven safe to 450 degrees F to roast and bake a wide variety of recipes
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 48433 |
| Size: | 2-Piece Loaf Pan Set |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 12.9 X 3.3 X 6.6 inches |
Farberware Easy Solutions Nonstick Bakeware Square Cake/Cookie Pan, 9 Inch with Portion Marks - Blue
Key Features
- ✅ DOUBLE THE NONSTICK: The square cake pan from Farberware Easy Solutions features an enhanced, two-layer nonstick for excellent release and long-lasting nonstick durability.
- ✅ HEAVY-DUTY BAKEWARE: Farberware Easy Solutions bake pans are made with durable, heavy-duty steel construction to resist warping and facilitate faster, more even baking.
- ✅ A STEADY HOLD: Our extra-wide handles provide a comfortable, confident grip (even with oven mitts on!).
- ✅ SLICE IT UP: Our Easy Slice Guide markings on the pan rim make it a cinch to cut perfectly even portion sizes every time.
- ✅ SWEET & SAVORY: Farberware Easy Solutions baking pans are oven-safe up to 450°F to take on a wide range of roasting, baking, and one-pan recipes.
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 48789 |
| Size: | Cake Pan (9-Inch, Square) |
| Color: | Blue |
| Dimensions: | 11 X 1.5 X 10 inches |
USA Pan Bakeware Nonstick Square Cake Pan, 9 Inch, Aluminized Steel
Key Features
- ✅ Square bakeware cake pans feature unique design with corrugated surface; facilitates air circulation for a quick release and evenly baked baked-goods
- ✅ Cake Pan is made from commercial quality Aluminized steel; a mix of steel for strength and durability and aluminum for superior heat conductivity; oven safe to 450°F
- ✅ The straight-sided, square-edged cake pan design turns out tidy professional corners on your baked goods;proudly made in the USA from globally sourced materials
- ✅ Square baker pan is finished with USA Pan’s proprietary clear nonstick silicone coating which allows for superior baking, easy release and quick clean up
- ✅ USA Pan is a Bundy family company which has proudly manufactured high quality bakeware and provided jobs in the USA for over 60 years
Product Details
| Brand: | USA Pan |
|---|---|
| Model: | 1130BW |
| Size: | 9-Inch |
| Color: | Aluminized Steel |
| Dimensions: | 9 X 9 X 2.25 inches |
| Warranty: | Warranty |
Cuisinart 9-Inch Chef's Classic Nonstick Bakeware Square Cake Pan, Silver
Key Features
- ✅ 9-inch square cake pan
- ✅ Heavy-gauge aluminized steel construction for even heat distribution
- ✅ Durable nonstick coating on interior and exterior
- ✅ Thick rolled edges prevent warping even at high temperatures
Product Details
| Brand: | Cuisinart |
|---|---|
| Model: | AMB-9SCK |
| Size: | 9-Inch |
| Color: | Silver |
| Dimensions: | 9.4 X 9.4 X 2 inches |
| Warranty: | Limited lifetime warranty |











