Best Farberware Nonstick Bakeware 9 Inch X Deals
Farberware Nonstick Bakeware 9x9 Baking Pan, Square Cake Pan, Gray
Key Features
- ✅ FARBERWARE STRONG: The 9-Inch square cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ ENHANCED NONSTICK: The square cake pan features nonstick inside and out to deliver great food release with quick cleanup
- ✅ BRING ON THE HEAT: Oven safe to 450 degrees Fahrenheit, great for roasting and baking needs
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52104 |
| Size: | 9" |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 11.5 X 9.75 X 1.5 inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware Rectangular Cake Pan with Lid, Cake Pans For Baking, 9-Inch x 13-Inch, Gray
Key Features
- ✅ FARBERWARE STRONG: This baking pan's heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ BRING ON THE HEAT: The nonstick cake pan is oven safe to 450 degrees F, making it ideal for use as a roasting pan or lasagna pan
- ✅ GOODIES ON THE GO: The 13x9 baking pan with lid makes it easy to bring desserts and sides to parties, picnics, potlucks, and more (lid not intended for oven use)
- ✅ QUALITY ASSURANCE GUARANTEE: This 9x13 baking pan with lid offers high nonstick performance and even baking
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52181 |
| Size: | 9" x 13" (With Lid) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 16 X 3.5 X 10 inches |
| Warranty: | Quality Assurance Guarantee |
Farberware Nonstick Bakeware 9x13 Baking Pan, Rectangular Cake Pan, Gray
Key Features
- ✅ NO WARP DURABILITY: This nonstick 9x13 cake pan features heavy-duty construction that resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ CRANK UP THE HEAT: Nonstick cake pan is oven safe to 450 degrees F, great for roasting and baking needs, making this one of the best all-around cake pans for baking in the kitchen
- ✅ EASY CLEANING: This baking dish is dishwasher safe for easy cleanup, hand wash recommended for best performance
- ✅ QUALITY ASSURANCE GUARANTEE: A quality 9 x 13 baking pan for the kitchen
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52102 |
| Size: | 9" x 13" (No Lid) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 9.8 X 15.6 X 2 inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware 9 Inch Round Cake Pan, Gray
Key Features
- ✅ CRANK UP THE HEAT: Oven safe to 450 degrees Fahrenheit, great for roasting and baking needs
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52103 |
| Size: | 9" |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 11.4 X 9.6 X 1.6 Inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Loaf Pan
Key Features
- ✅ DURABLE CONSTRUCTION: This heavy-gauge steel bread loaf pan resists warping and heats evenly to brown beautifully while providing years of baking enjoyment
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ GRAB A HOLD: The wide rim handles on this bread pan provide plenty of grip when removing the nonstick baking pan from the oven
- ✅ EASY CLEANING: Farberware bread loaf pans are dishwasher safe for easy cleanup, hand wash recommended for best performance
- ✅ TAKES THE HEAT: Nonstick loaf baking pan is oven safe to 450 degrees F
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52105 |
| Size: | 9" x 5" (1 Piece) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 5 X 9 X 2.7 inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware 9-Inch Round Springform Pan, Gray
Key Features
- ✅ BUILT TO LAST: This springform pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ VERSATILE SPRINGFORM PAN: Cheesecake pan is oven safe to 450 degrees F and works great for tortes and quiches, too
- ✅ FARBERWARE QUALITY: The 9-inch springform pan and every other Farberware Bakeware piece dependably uphold a distinguished tradition of reliability, value and performance
- ✅ QUALITY ASSURANCE GUARANTEE
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52108 |
| Size: | 9" |
| Color: | Dark Gray |
| Dimensions: | 9.5 X 9.5 X 3 inches |
| Warranty: | Quality Assurance Guarantee |
Farberware Easy Solutions Nonstick Bakeware Square Cake/Cookie Pan, 9 Inch with Portion Marks - Blue
Key Features
- ✅ DOUBLE THE NONSTICK: The square cake pan from Farberware Easy Solutions features an enhanced, two-layer nonstick for excellent release and long-lasting nonstick durability.
- ✅ HEAVY-DUTY BAKEWARE: Farberware Easy Solutions bake pans are made with durable, heavy-duty steel construction to resist warping and facilitate faster, more even baking.
- ✅ A STEADY HOLD: Our extra-wide handles provide a comfortable, confident grip (even with oven mitts on!).
- ✅ SLICE IT UP: Our Easy Slice Guide markings on the pan rim make it a cinch to cut perfectly even portion sizes every time.
- ✅ SWEET & SAVORY: Farberware Easy Solutions baking pans are oven-safe up to 450°F to take on a wide range of roasting, baking, and one-pan recipes.
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 48789 |
| Size: | Cake Pan (9-Inch, Square) |
| Color: | Blue |
| Dimensions: | 11 X 1.5 X 10 inches |
Farberware GoldenBake Bakeware Nonstick Meatloaf/Loaf Pan Set, Insulated, Two 9-Inch x 5-Inch, Gray
Key Features
- ✅ DELICATE BROWNING: Farberware GOLDEN BAKE nonstick loaf pans feature air pocket insulation for better airflow and super-even heating - no more burnt bottoms
- ✅ DURABLE CONSTRUCTION: Insulated air baking loaf pans are crafted from heavy-gauge steel for long-lasting, warp-resistant performance
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ BAKING SET INCLUDES: Two 9-inch x 5-inch nonstick loaf pans
- ✅ HIGH HEAT PERFORMANCE: Air baking loaf pans are oven safe to 450 degrees F to roast and bake a wide variety of recipes
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 48433 |
| Size: | 2-Piece Loaf Pan Set |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 12.9 X 3.3 X 6.6 Inches |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan / Nonstick Cake Pan, Square - 9 Inch, Red
Key Features
- ✅ MADE TO LAST: This square cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ EASY RELEASE: The 9-inch square cake pan features nonstick inside and out to deliver great food release with quick cleanup
- ✅ BRING ON THE HEAT: This rose gold cake pan is oven safe to 450 degrees F
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 47771 |
| Size: | 9" Square |
| Color: | Rose Gold |
| Dimensions: | 11.75 X 9.75 X 1.75 inches |
Farberware Baking Nonstick Cake Pan, Rectangle, 9 Inch x 13 Inch, Red Rose Gold
Key Features
- ✅ The 9-inch x 13-inch pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ The rectangular cake pan features nonstick inside and out to deliver great food release with quick cleanup
- ✅ Oven safe to 450 degrees F
- ✅ This nonstick cake pan and every other piece of Farberware(r) Bakeware dependably upholds a distinguished tradition of reliability, value and performance
- ✅ Quality Assurance
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 47770 |
| Size: | 9 Inch x 13 Inch |
| Color: | Red Rose Gold |
| Dimensions: | 15.75 X 10 X 2.25 inches |











