Best Nuwave Perfect Green 12 Inch Skillet Deals
GreenPan Rio Healthy Ceramic Nonstick 12" Frying Pan Skillet, PFAS-Free, Dishwasher Safe, Black
Key Features
- ✅ GreenPan’s Thermolon healthy ceramic nonstick coating is free of PFAS, PFOA, lead, and cadmium, so it will never release toxic fumes, even if it’s accidentally overheated
- ✅ Tough, diamond-reinforced nonstick coating is incredibly durable
- ✅ Heavy-gauge construction provides excellent heat conduction
- ✅ Oven safe up to 350°F
- ✅ Dishwasher safe for easy cleanup, Given diameter is outer diameter
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC002635-001 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet |
| Color: | Black |
| Dimensions: | 8 X 12 X 2 inches |
GreenPan Lima Hard Anodized 12" Frying Pan Skillet with Lid, Ceramic Nonstick, PFAS-Free Nontoxic Pots and Pans, Oven & Broiler Safe, Stainless Steel Handle, Cookware for Eggs & Omelet, Gray
Key Features
- ✅ HEALTHY CERAMIC NONSTICK: GreenPan's Thermolon coating ensures toxin-free cooking, free of PFAS, PFOA, lead, and cadmium.
- ✅ SAFE COOKING GUARANTEE: Never releases toxic fumes, even if accidentally overheated, for worry-free meal preparation.
- ✅ DURABLE HARD ANODIZED BODY: Scratch-resistant construction designed for long-lasting daily use and superior performance.
- ✅ HIGH-TEMPERATURE TOLERANCE: Oven and broiler safe up to 600°F for versatile cooking methods and recipes.
- ✅ ERGONOMIC HANDLE DESIGN: Riveted stainless steel handle with contoured shape for comfortable and secure grip.
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CW0004157 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 18 X 12 X 3 inches |
Nuwave Designs- 12" Fry Pan, Skillet, Even-Heating Technology, 3 Layer 18/10 Stainless Steel, Tri-Ply & Heavy-Duty Construction, PTFE PFOA PFOS Free,10 -Yeär Wärranty
Key Features
- ✅ 【HEATS EVENLY】Classic Tri-Ply construction, made with 2 layers of durable stainless steel and a responsive aluminum core bonded together, all the way around for maximum durability and fast, even heat distribution
- ✅ 【MULTI-PURPOSE】The frying pan has wide flat-bottom and gently sloped sides. Count on it for everything from scrambling eggs and sautéing vegetables to searing meats, making pancakes and much more.
- ✅ 【GOOD COMPATIBILITY】Works on all cooktop,including gas, electric, glass, furnace and induction
- ✅ 【DURABLE HANDLES】Secured with riveted stainless-steel handles to ensure a safe grip.Ergonomic design offers a comfortable grip and stay cool when moving or cooking
- ✅ 【SAFE & CONVENIENT】Designed with a wide side turned outward, effectively prevent the soup from overflowing, easy to pour and won't spill everywhere
Product Details
| Brand: | Nuwave |
|---|---|
| Model: | 12“ Stainless Steel fry pan |
| Size: | 12" |
| Color: | Stainless Steel |
| Dimensions: | 20.59 X 14.65 X 4.13 Inches |
GreenPan Rio Healthy Ceramic Nonstick 12" Frying Pan Skillet, PFAS-Free, Dishwasher Safe, Turquoise
Key Features
- ✅ GreenPan’s Thermolon healthy ceramic nonstick coating is free of PFAS, PFOA, lead, and cadmium, so it will never release toxic fumes, even if it’s accidentally overheated
- ✅ Tough, diamond-reinforced nonstick coating is incredibly durable
- ✅ Heavy-gauge construction provides excellent heat conduction
- ✅ Oven safe up to 350°F
- ✅ Dishwasher safe for easy cleanup, Given diameter is outer diameter
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC002479-001 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet |
| Color: | Turquoise |
| Dimensions: | 19.41 X 12.2 X 3.58 inches |
| Warranty: | Limited warranty |
Nuwave 3-Piece Fry Pan Set, 8”, 10”, 12” Forged Lightweight, G10 Healthy Duralon Blue Ceramic Ultra Non-Stick, Induction-Ready & Works on All Cooktops, Ergonomic Stay-Cool Handles
Key Features
- ✅ HEALTHY DURALON BLUE COATING – The eco-friendly, ultra-non-stick Gen10 Duralon Blue is all-natural ceramic coating free of harmful chemicals like PTFE, PFOA, lead, and cadmium. It also does not emit toxic gases at higher temperatures.
- ✅ PREMIUM FORGED CONSTRUCTION – Forging makes the frying pans strong and durable yet lightweight and easy to handle. They are works-of-art where form meets function. They are constructed to perform well under any situation at any skill level.
- ✅ VERSATILE FUNCTIONALITY – The rims of every frying pan in the 3-piece set is sealed to prevent corrosion. All of the edges are also designed to promote drip free pouring.
- ✅ DURALON BLUE HARDNESS – Hardness is rated at 9H. Since diamond is rated at 10H, It is extremely strong. It has HIGH resistances to abrasion, corrosion, and acid meaning it won’t chip or discolor and will retain its non-stick properties longer.
- ✅ DURALON BLUE & INFRARED RADIANT HEAT – Duralon Blue promotes creation of far infrared radiant heat within the cookware up to 92% more. The far infrared heat penetrates food from inside and outside at the same time leaving the food moist and flavorful.
Product Details
| Brand: | Nuwave |
|---|---|
| Model: | Nuwave 3pc Fry Pan Set |
| Size: | 3 PC |
| Color: | Cozy Blue |
| Dimensions: | 20.81 X 12.13 X 2.25 Inches |
GreenPan Nonstick Reserve Pro 10” & 12” Frying Pan Set, NSF Certified Ceramic, Hard Anodized PFAS-Free Skillets, Stainless Steel Handles, Oven & Dishwasher Safe, Moss Green
Key Features
- ✅ 2-PIECE FRYING PAN SET: Includes 10″ for eggs, grilled cheese, and veggies, and 12″ for stir-fries, steaks, and pancakes.
- ✅ 10X LONGER LASTING*: Thermolon 9G is the latest evolution in toxin-free cooking. It delivers supercharged performance, remarkable nonstick release, and next-level scratch resistance. The first NSF Certified ceramic nonstick, it's free of PFAS for worry-free cooking.
- ✅ RESERVE PRO: This collection is where high-performance cooking meets refined design. Featuring GreenPan’s most advanced ceramic nonstick, this collection delivers exceptional durability, stackable convenience, and oven-ready strength.
- ✅ STACKABLE HANDLE DESIGN: Frying pan handles are angled for easy nesting
- ✅ DUOFORGED ARMORED BODIES: Pretreated before they’re hard anodized, these pans deliver extraordinary strength and scratch resistance with uniform heat .
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC009925-001 |
| Size: | 10" & 12" Frying Pan Skillet Set |
| Color: | Moss Green |
| Dimensions: | 3.9 X 12.2 X 20.43 inches |
GreenPan Valencia Pro Ceramic Nonstick 12” Frying Pan Skillet, Hard Anodized PFAS-Free Cookware, Induction Ready, Compatible on All Cooktops, Eggs & Omelets, Dishwasher Safe, Oven Safe to 600F, Gray
Key Features
- ✅ CUTTING-EDGE CERAMIC NONSTICK: Infused with diamonds, GreenPan's metal utensil safe ceramic nonstick offers remarkable durability, balanced heating, and effortless cleanup.
- ✅ TOXIN-FREE: Our signature ceramic nonstick coating is free of PFAS, PFOA, lead or cadmium.
- ✅ AWARD-WINNING PERFORMANCE: Our Valencia Pro has set the standard for ceramic nonstick winner of the best ceramic nonstick 8” and 11” frypans from America’s Test Kitchen and 2023 Good Housekeeping Sustainable Innovation Award.
- ✅ DUOFORGED HARD ANODIZED BODIES: Unbelievably tough and scratch-resistant, these pans are pre-treated before they’re hard anodized for extraordinary durability.
- ✅ MAGNETO INDUCTION BASES: Optimized for performance on all stovetops, including induction.
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC002679-001 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 9.5 X 12 X 1.7 inches |
GreenPan Healthy Ceramic Nonstick 12" Everyday Frying Pan with 2 Handles and Lid, PFAS-Free, Multi Clad, Induction, Dishwasher Safe, Oven Safe, Black
Key Features
- ✅ GREENPAN CRAFT: Made for effortless cooking, this collection combines diamond-reinforced PFAS-free nonstick, hard anodized durability, even heating on all stovetops, and an easy, dishwasher safe cleanup.
- ✅ REINFORCED WITH DIAMONDS: GreenPan's original diamond-infused nonstick offers remarkable durability, balanced heating, and effortless cleanup.
- ✅ TOXIN-FREE: GreenPan's Thermolon ceramic nonstick coating is free of PFAS for healthier cooking.
- ✅ ULTRA-TOUGH ARMORED BODY: The hard anodized construction makes this pan extra scratch-resistant, metal utensil safe, and perfect for everyday use.
- ✅ BUILT FOR OVEN COOKING: Oven and broiler safe up to 600°F (lid up to 425˚F)
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC006565-001 |
| Size: | 12" Everyday Pan with Lid |
| Color: | Black |
| Dimensions: | 10 X 10 X 10 inches |
GreenPan Dover Healthy Ceramic Nonstick, 12" Frying Pan Skillet, PFAS-Free, Dishwasher Safe, Comfort Grip Handle, Grey
Key Features
- ✅ REINFORCED WITH DIAMONDS: GreenPan's original diamond-infused nonstick coating offers remarkable durability, balanced heating, and effortless cleanup.
- ✅ TOXIN-FREE: GreenPan's Thermolon healthy ceramic nonstick coating is free of PFAS, PFOA, lead, and cadmium.
- ✅ QUICK-HEATING ALUMINUM: The heavy-duty aluminum construction offers extreme strength with quick and even heating every single time.
- ✅ ERGONOMIC HANDLES: An eye-catching stay-cool handle offers a comfortable grip
- ✅ VERSATILE COOKING: Oven safe up to 350°F and safe for all stovetops, except induction.
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC004523-001 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet without Spatula |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 16 X 12 X 2 inches |
GreenPan Swift 12" Ceramic Nonstick Frying Pan Skillet with Lid, PFAS & PFOA-Free Healthy Cooking, Gold Stainless Steel Handle, Versatile Cooking Essentials, Dishwasher & Oven Safe, Cream
Key Features
- ✅ REINFORCED WITH DIAMONDS: GreenPan's original diamond-infused nonstick coating offers remarkable durability, balanced heating, and effortless cleanup.
- ✅ TOXIN-FREE: GreenPan's Thermolon healthy ceramic nonstick coating is free of PFAS, PFOA, lead, and cadmium.
- ✅ QUICK-HEATING ALUMINUM: The heavy-duty aluminum construction offers extreme strength with quick and even heating every single time.
- ✅ VERSATILE DESIGN: Oven & broiler safe up to 600˚F (lid up to 425˚F) and suitable for all stovetops, except induction.
- ✅ STAINLESS STEEL HANDLES: Riveted mirror-polished handles give you a safe and secure grip.
Product Details
| Brand: | GreenPan |
|---|---|
| Model: | CC008353-001 |
| Size: | 12" Frying Pan Skillet with Lid |
| Color: | Cream |
| Dimensions: | 16 X 12 X 2 Inches |











