Best Farberware Nonstick Bakeware 9 Inch X Deals
Farberware Nonstick Bakeware 9-Inch x 5-Inch Loaf Pan, Gray
Key Features
- ✅ DURABLE CONSTRUCTION: This heavy-gauge steel loaf pan resists warping and heats evenly to brown beautifully while providing years of baking enjoyment
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ GRAB A HOLD: Wide rim handles provide plenty of grip when removing nonstick baking pan from oven
- ✅ EASY CLEANING: Bakeware is dishwasher safe for easy cleanup, hand wash recommended for best performance
- ✅ TAKES THE HEAT: Nonstick loaf pan is oven safe to 450 degrees F
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52105 |
| Size: | 9" x 5" (1 Piece) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 5 X 9 X 2.7 inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan / Nonstick Cake Pan, Rectangle - 9 Inch x 13 Inch, Gray
Key Features
- ✅ NO WARP DURABILITY: The 9 x 13 nonstick cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ THOUGHTFULLY DESIGNED: Responsibly made without PFAS, PFOA, lead, or cadmium. Product design does not involve intentionally adding to the interior nonstick coating any of these substances which may otherwise be present in the environment
- ✅ CRANK UP THE HEAT: Nonstick cake pan is oven safe to 450 degrees F, great for roasting and baking needs, making this one of the best all-around baking pans for the kitchen
- ✅ EASY CLEANING: Bakeware is dishwasher safe for easy cleanup, hand wash recommended for best performance
- ✅ QUALITY ASSURANCE GUARANTEE
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52102 |
| Size: | 9" x 13" |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 9.8 X 15.6 X 2 inches |
| Warranty: | Farberware Bakeware is guaranteed to be free from defects in material and workmanship under normal household use for the lifetime of the cookware. More detailed warranty information can be found inside each package. |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan With Lid / Nonstick Cake Pan With Lid, Rectangle - 9 Inch x 13 Inch, Gray
Key Features
- ✅ FARBERWARE STRONG: This cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ EASY RELEASE: Nonstick inside and out delivers great food release with quick cleanup;
- ✅ BRING ON THE HEAT: The nonstick cake pan is oven safe to 450 degrees Fahrenheit (pan only)
- ✅ GOODIES ON THE GO: The cake pan lid makes it easy to travel, and preserves appearance and freshness
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 52181 |
| Size: | 9" x 13" w/Lid |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 16 X 3.5 X 10 inches |
| Warranty: | Quality Assurance Guarantee |
Farberware Bakeware Meatloaf/Nonstick Baking Loaf Pan Set, Two 9-Inch x 5-Inch, Gray
Key Features
- ✅ Heavy duty steel rolled-rim bake ware construction provides years of long lasting, warp resistant baking performance
- ✅ Nonstick coating inside and out provides beautiful baking and browning with easy cleanup
- ✅ Oven safe to 450 degrees Fahrenheit
- ✅ Hand wash recommended
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 46405 |
| Size: | 9" x 5" (2 Piece) |
| Color: | Gray |
| Dimensions: | 8.99999999082 X 2.99999999694 X 4.9999999949 inches |
| Warranty: | Quality assurance guarantee |
Farberware Easy Solutions Nonstick Bakeware Square Cake/Cookie Pan, 9 Inch with Portion Marks - Blue
Key Features
- ✅ DOUBLE THE NONSTICK: The square cake pan from Farberware Easy Solutions features an enhanced, two-layer nonstick for excellent release and long-lasting nonstick durability.
- ✅ HEAVY-DUTY BAKEWARE: Farberware Easy Solutions bake pans are made with durable, heavy-duty steel construction to resist warping and facilitate faster, more even baking.
- ✅ A STEADY HOLD: Our extra-wide handles provide a comfortable, confident grip (even with oven mitts on!).
- ✅ SLICE IT UP: Our Easy Slice Guide markings on the pan rim make it a cinch to cut perfectly even portion sizes every time.
- ✅ SWEET & SAVORY: Farberware Easy Solutions baking pans are oven-safe up to 450°F to take on a wide range of roasting, baking, and one-pan recipes.
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 48789 |
| Size: | Cake Pan (9-Inch, Square) |
| Color: | Blue |
| Dimensions: | 11 X 1.5 X 10 inches |
Farberware Baking Nonstick Cake Pan, Rectangle, 9 Inch x 13 Inch, Red Rose Gold
Key Features
- ✅ The 9-inch x 13-inch pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ The rectangular cake pan features nonstick inside and out to deliver great food release with quick cleanup
- ✅ Oven safe to 450 degrees F
- ✅ This nonstick cake pan and every other piece of Farberware(r) Bakeware dependably upholds a distinguished tradition of reliability, value and performance
- ✅ Quality Assurance
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 47770 |
| Size: | 9 Inch x 13 Inch |
| Color: | Red Rose Gold |
| Dimensions: | 15.75 X 10 X 2.25 inches |
Farberware Nonstick Bakeware Baking Pan / Nonstick Cake Pan, Square - 9 Inch, Red
Key Features
- ✅ MADE TO LAST: This square cake pan’s heavy-duty construction resists warping and heats evenly to brown beautifully and help reduce hot spots
- ✅ EASY RELEASE: The 9-inch square cake pan features nonstick inside and out to deliver great food release with quick cleanup
- ✅ BRING ON THE HEAT: This rose gold cake pan is oven safe to 450 degrees F
Product Details
| Brand: | Farberware |
|---|---|
| Model: | 47771 |
| Size: | 9" Square |
| Color: | Rose Gold |
| Dimensions: | 11.75 X 9.75 X 1.75 Inches |
Martha Stewart Gallen 9 Inch Square Nonstick Carbon Steel Cake Pan - Silver Durable Bakeware for Cakes, Brownies & Desserts
Key Features
- ✅ WHAT'S IN THE BOX: One 9-inch carbon steel cake pan.
- ✅ NONSTICK MULTI-TASKER: Square cake pan offers a nonstick surface that is both easy to grease and convenient to clean. Often used for but not limited to baking brownies or cinnamon rolls, this baking pan requires less oil or butter to release baked goods or roasted vegetables smoothly.
- ✅ QUICK HEAT RESPONSE: Carbon steel construction responds to heat quickly to conduct and distribute it for even baking and roasting. The steady distribution of heat helps create the ideal flat shape of a cake, its delicate crust and airy sponge.
- ✅ DEEP SHAPE: Thick, straight-sided cake pan offers a deep shape to protect the cake from overbaking while it produces a smooth texture and light color.
- ✅ WARP-RESISTANT: Rolled rims resist warping to maintain the pan's shape after placing it under high temperature.
Product Details
| Brand: | Martha Stewart |
|---|---|
| Model: | 144174.01 |
| Size: | 9" Cake Pan |
| Color: | Silver |
| Dimensions: | 9 X 9 X 9 Inches |
OXO Good Grips Non-Stick Pro Ceramic Coated Metal Bakeware 9” Square Cake Pan – Storm Blue
Key Features
- ✅ High-Quality Bakeware: A bakeware solution that’s beautiful, durable and easy to clean
- ✅ Ceramic Coated Metal Bakeware: Made with heavy-gauge aluminized steel and a ceramic non-stick coating, this bakeware easily releases food and protects against scratching, staining, corrosion and abrasion
- ✅ Thoughtfully Designed: Rounded interior corners allow for easier cleaning and expanded rim handles for easier handling in and around the oven
- ✅ Consistent Baking Results: Zero-draft walls for straight and uniform cake layers, light interior coating color optimized for even browning
- ✅ Easy Size Identification: Each pan features pan dimension markings on the top surface, so you can find the right bakeware item for your recipe
Product Details
| Brand: | OXO |
|---|---|
| Model: | 11414000 |
| Size: | 9" Square Cake Pan |
| Color: | Storm Blue |
| Dimensions: | 9 X 9 X 1.96 inches |
Calphalon Titan Steel Core PFA Free Nonstick 13 x 9 Inch Brownie Pan Baking Dish, Heavy Duty Reinforced Steel Bakeware for Even Heating, Oven Safe Cake and Brownie Pan for Baking
Key Features
- ✅ One nonstick brownie pan. Measures 13 x 9 inches.
- ✅ The Titan Collection from Calphalon delivers big flavors and bold textures through a collection of professional-grade steel bakeware.
- ✅ Built from professional grade steel to bake golden-brown crusts and soft centers, thanks to uniform heat distribution throughout the pan
- ✅ Nonstick interior ensures smooth food release for easier cleanup. Hand Wash Only
- ✅ Reinforced, rolled edges provide added strength and resist warping through frequent high-heat baking
Product Details
| Brand: | Calphalon |
|---|---|
| Model: | 150163.01 |
| Size: | 12" x 9" Brownie Pan |
| Color: | Titan Steel Core |
| Dimensions: | 0 X 0 X 0 inches |











